Klub

Sezon 2018/2019

Sezon 2018/2019

W tegorocznym sezonie zespół KS Meble Wójcik Elbląg uległ znaczącym zmianom. Pierwszą z nich jest rozpoczęcie sezonu 2018/2019 na poziomie pierwszej ligi.

Niestety Klub z Elbląga nie spełnił wymogów PGNiG Superligi i dlatego ten sezon zagra o jeden poziom rozgrywkowy niżej. Co za tym idzie w kadrze zespołu nastąpiło wiele zmian. Odeszło większość zawodników, którzy znaleźli sobie kluby, na poziomie Superligi i pierwszoligowym.

Piotr Adamczak - MKS Kalisz
Bartosz Janiszewski - MMTS Kwidzyn
Kamil Netz - MMTS Kwidzyn
Marcin Szopa - Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
Jakub Olszewski – Arka Gdynia
Marcin Miedziński – Stal Mielec
Tomasz Grzegorek – Stal Mielec
Paweł Kiepulski –  UMF Selfoss (Islandia)
Filip Koper – MKS Mazur Sierpc
Adrian Fiodor – Gwardia Koszalin
Jakub Moryń – Zagłębie Lubin
Mikołaj Kupiec – Zagłębie Lubin
Michał Tórz – WKS Grunwald Poznań

Zarząd KS Meble Wójcik Elbląg przede wszystkim postawił na odmłodzenie składu, powołując w większości młodych ludzi pochodzących z naszego miasta. Klub przedłużył kontrakty z Adamem Nowakowskim, Sebastianem Ramem, Adamem Załuskim i Bartłomiejem Lachowiczem.

Do Meblarzy dołączyli w większości zawodnicy MKS Truso Elbląg - srebrnych medalistów Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych i brązowych medalistów Mistrzostw Polski Juniorów.

Są nimi rozgrywający: Rafał Stępień, Bartosz Ławrynowicz, Kamil Karczewski i Piotr Budzich

Skrzydłowi: Filip Ostałowski i Michał Cierzan

Bramkarze: Jakub Dąbrowski

Do zespołu dołączyli również: Damian Spychalski - SPR Pomezania Malbork, Bartosz Krawiec – Sambor Tczew, Marek Boneczko – SPR Pomezania Malbork, Łukasz Rudnicki – MTS Kwidzyn (wypożyczenie)

oraz dwóch młodych, perspektywicznych zawodników młodego pokolenia którzy są użyczeni z MKS Truso Elbląg i nabierają doświadczenia ligowego, które ma zaprocentować w przyszłości.

Dominik Jaworski - bramkarz, Kacper Sparzak - obrotowy

Na stanowisku trenera nie zobaczymy już Jacka Będzikowskiego, który po dwóch latach prowadzenia zespołu objął klub Cottbus w Niemczech. Jego miejsce zajął znany szerszej publiczności w Elblągu Grzegorz Czapla, który łączy posadę pierwszego trenera KS Meble Wójcik Elbląg z prowadzeniem grup młodzieżowych w MKS Truso Elbląg.

Sezon 2017/2018

Sezon 2017/2018

Przed drużyną prowadzoną przez Jacka Będzikowskiego drugi sezon w PGNiG Superlidze. Jeszcze przed końcem ubiegłego sezonu władze klubowe przedłużyły kontrakty w wyróżniającymi się graczami. Jako pierwszy uczynił to Piotr Adamczak, następnie Mikołaj Kupiec, Jakub Olszewski, Jakub Moryń, Bartosz Janiszewski. Nowe umowy parafrowali również Michał Tórz i Adam Nowakowski.

W zespole doszło do kilku zmian kadrowych. Z klubem pożegnali się Bartosz Dudek, Paweł Adamczak, Grzegorz Dorsz, Jakub Malczewski, Daniel Żółtak oraz wieloletni kapitan Meblarzy, Damian Malandy, który zakończył sportową karierę. 

Do Elbląga trafili bramkarz Paweł Kiepulski (MMTS Kwidzyn), rozgrywający Marcin Miedziński (Orlen Wisła II Płock), skrzydłowy Filip Koper (Orlen Wisła II Płock), Tomasz Grzegorek (Sandra Spa Pogoń Szczecin). Dodatkowo w kadrze znaleźli się wychowankowie MKS Truso Elbląg, Bartosz Lachowicz i Adam Załuski.

Sezon 2016/2017

Sezon 2016/2017

Drużyna Meble Wójcik Elbląg osiągnęła upragniony cel jakim był awans do PGNiG Superligi Piłki Ręcznej Mężczyzn. W sezonie 2016/2017 Meblarze będą mieli okazję, aby zmierzyć się z najlepszymi zespołami w Polsce m.in Wisłą Płock i Vive Tauron Kielce.

W samej strukturze ligi doszło do wielu fundamentalnych zmian. Do życia została powołana Liga Zawodowa, która została zamknięta na 3 lata. Sponsorem tytularnym ligi zostało PGNiG. Oznacza to, że nasz zespół otrzymał ogromną szansę, aby budować silny ośrodek piłki ręcznej w Elblągu w procesie długofalowym. 

Na potrzeby gry w Lidze Zawodowej Zarząd Klubu powołał Spółkę Akcyjną i w nowym sezonie zagra pod nazwą Meble Wójcik Elbląg S.A. 

W drużynie zaszło kilka zmian kadrowych. Strategiczną decyzją Zarządu było powierzenie misji budowy silnego klubu na poziomie Superligi byłemu asystentowi trenera reprezentacji Polski - Jackowi Będzikowskiemu. Zastąpił on na tym stanowisku Dariusza Molskiego, który powrócił w rodzinne strony i objął zespół Stali Gorzów. 

W drużynie, która osiągnęła sukces w postaci awansu pozostało 13 zawodników. Z Elblągiem pożegnali się Marcin Głębocki (Spójnia Gdynia), Stanisław Gębala i Oskar Serpina (Stal Gorzów) oraz Damian Spychalski (Polski Cukier Pomezania Malbork).

Do klubu natomiast dołączyli bramkarz z MMTS Kwidzyn Bartosz Dudek, obrotowi Bartosz Janiszewski, również z MMTS Kwidzyn, Daniel Żółtak (Warmia Traveland Olsztyn) oraz rozgrywający Jakub Moryń (Wisła Płock).

Przed zespołem niezwykle trudne zadanie „wskoczenia” na poziom superligowy. Meble Wójcik jest mieszanką zawodników doświadczonych z bardzo zdolną młodzieżą. 

Przed nami niezwykle emocjonujący sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej. Bądźcie razem z nami !

Sezon 2015/2016

Sezon 2015/2016

Drużyna prowadzona przez Dariusza Molskiego została wzmocniona czteroma szczypiornistami. Do Elbląga trafił doświadczony Michał Tórz, który jeszcze w ubiegłym sezonie grał w Nielbie Wągrowiec. Ponadto w naszych barwach grać będą Paweł Adamczak, Kamil Netz oraz Sebastian Ram. Ten ostatni jest wychowankiem MKS Truso Elbląg. Jednocześnie klub opuścili Mateusz Kostrzewa, Michał Gryz, Mikołaj Bąkowski oraz Jacek Krawczyk.
Celem postawionym przez Zarząd jest awans do PGNiG Superligi. - Siłą naszego zespołu ma być mieszkanka doświadczenia i młodości. Chcę aby każdy z graczy grał i otrzymał dużą ilość czasu na boisku. Mamy po dwóch równorzędnych zawodników na każdej pozycji - oznajmia trener klubu. Przed nami niełatwe do wykonania zadanie, ale stać nas na dobry wynik.

Sezon 2014/2015

Sezon 2014/2015

Z nowym szkoleniowcem Zarząd Klubu przystąpił ponownie do kompletowania zespołu. Pozyskano do gry doświadczonych, posiadających w swoim dorobku okres gry w zespołach najwyższej klasy rozgrywkowej PGNiG Superligi Mężczyzn, zawodników: Piotra Adamczaka, Oskara Serpinę, Adriana Fiodora i Marcina Głębockiego, oraz czołowych strzelców poprzedniej fazy rozgrywek I ligi: Stranisława Gębalę i Grzegorza Dorsza, a także młodego skrzydłowego Marcina Szopę. Połączenie zawodników już grających w zespole z pozyskanymi ma dać impetu i nowego otwarcia w zepole.

Sezon 2013/2014

Sezon 2013/2014

Zespól Grzegorza Czapli okres przygotowawczy przed sezonem rozpoczął od wzmocnienia składu. Pozyskano młodych, utalentowanych zawodników: Mateusza Mazura, Jakuba Olszewskiego, Jakuba Malczewskiego, Patryka Plaszczaka, Mateusza Bąkowskiego. Pierwszych czterech to etatowi kadrowicze kadry juniorskiej i młodzieżowej. Do zespołu dołączyło także dwóch doświadczonych zawodników: Marcin Malewski i Mateusz Kostrzewa. Od strony sztabu szkoleniowego stanowisko Dyrektora Klubu objął Krzysztof Święcicki, wcześniej wiele lat związany ze Startem Elbląg. Ta wieloraka zmiana miała wzmocnić kontynuację budowy zespołu którego celem strategicznym jest awans do rozgrywek PGNiG Superligi Mężczyzn, do roku 2016. Cel jaki określił przed zespołem Zarząd Klubu, jeszcze w roku 2012 miał być realizowany.

Rozgrywki zweryfikowały przedsezonowe aspiracje. Jeśli jeszcze rundę można uznać za obiecującą – III miejsce w tabeli , to już zakończenie sezonu nie napawało optymizmem. Trapiony w drugiej rundzie kontuzjami zespół zajął ostatecznie 7 miejsce w tabeli. Zarząd przed sezonem wskazywał jako cel zajęcie 4-5 miejsca. Trener Czapla zawęził cel dla zespołu do zajęcia trzeciego miejsca na koniec rozgrywek. Tak czy tak żaden z nich nie został osiągnięty. Natomiast młody zespół ograł się w lidze, nabrał doświadczenia.

Jednak w tym sezonie zespół osiągnął historyczny sukces w rozgrywkach PGNiG Pucharu Polski . KS Meble Wójcik pokonując po drodze kolejne zespoły: Warmię Olsztyn, MKS Elektronik Brodnicę, Polski Cukier Pomezanię Malbork - awansował do rozgrywek szczebla centralnego. Tu jego przeciwnikiem była drużyna Olimpu Grodków, którą KS Meble także pokonał i awansował do fazy ¼ Pucharu. W wyniku losowania przeciwnikiem naszego zespołu został wielokrotny mistrz Polski, uczestnik rozgrywek europejskich, aktualny brązowy medalista edycji Ligi Mistrzów najlepsza drużyna w Polsce, naszpikowana kadrowiczami - Vive Targi Kielce. Mecz w hali CSB 26.02.2014 był historycznym wydarzeniem sportowym oraz świętem piłki ręcznej w Elblągu. Prawie 3000 osób miało okazję oglądać grę na najwyższym poziomie. Przegrana 13:40 nie była w tym przypadku wstydliwa.

Po zakończeniu sezonu zespół opuścili zawodnicy: Henryk Rycharski, Marcin Malewski, Mirosław Ośko, Tomasz Maluchnik, Kamil Dukszto, Mateusz Mazur, Patryk Plaszczak.

Podsumowując sezon 2013/2014 Zarząd Klubu uznał że należ dokonać kolejnych zmian w zespole. Zarząd nie przedłużył kontraktu na dalsze prowadzenie zespołu dotychczasowemu trenerowi Grzegorzowi Czapli. W jego miejsce został zakontraktowany nowy szkoleniowiec Dariusz Molski. Pochodzący z województwa lubuskiego szkoleniowiec ma za sobą kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu zespołów w najwyższych klasach rozgrywkowych.

Sezon 2012/2013

Sezon 2012/2013

Przed rozpoczęciem sezonu nastąpiły istotne zmiany w Klubie. Walne Zgromadzenie Klubu powołało nowy Zarząd oraz zespół pozyskał nowego sponsora tytularnego – Meble Wójcik. Prezes Zarządu Klubu , a jednocześnie Prezes Zarządów firm Stolpłyt i Meble Wójcik przedstawił czteroletni plan budowy zespołu, którego celem strategicznym ma być awans zespołu do roku 2016 do rozgrywek PGNiG Superligi Mężczyzn. Rozpoczął się okres przebudowy zespołu. Od tej chwili drużyna występuje w rozgrywkach pod nazwą Klub Sportowy Meble Wójcik Elbląg.

Zespół KS Meble Wójcik prowadzony przez trener Grzegorza Czaplę, sezon 2012/2013 zakończył, zdobywając 27 punktów, na 6 miejscu ( po pierwszej rundzie zespół zajmował 10 miejsce ). Rozgrywając 24 spotkania odniósł 12 zwycięstw, 3 mecze zremisował i 9 razy przegrał. Zajmując 6 miejsce osiągnął cel stawiany przed sezonem jakim było utrzymanie się w I lidze. Po zakończeniu sezonu drużynę opuścili zawodnicy: Marek Wróbel, Łukasz Lewandowski, Grzegorz Szczepański, Kamil Grablewski, Robert Długosz, Jakub Lipczyński, Leszek Miachałów, Jakub Fonferek.

Historia piłki ręcznej w Elblągu

Historia piłki ręcznej w Elblągu

Historia piłki ręcznej w Elblągu zaczyna się od roku 1954. Pod nazwą Stal Elbląg pod opieką Benedykta Mondygał i jego pierwszego trenera Mieczysława Pleśniaka, jego następcy Alfreda Skuratowicza zaczęto tworzyć elbląską historię piłki ręcznej, której efekty po dzień dzisiejszy są zauważalne. W latach 50-tych i 60-tych dzięki intensywnemu szkoleniu młodzieży w MKS Truso Elbląg przy Technikum Budowy Maszyn w Elblągu trener-legenda elbląskiego szczypiorniaka Mieczysław Pleśniak wyszkolił olbrzymią rzeszę wspaniałych zawodników, którzy w kolejnych latach zasilali szeregi seniorskiej męskiej piłki ręcznej w klubie Turbina Elbląg.Kolejnymi nazwami, jakie przyjmował elbląski zespół były: Polonia, Fala i Olimpia. Seniorska piłka ręczna w oparciu o w/w nazwy klubu brała czynny udział w różnych klasach rozgrywek poczynając od wojewódzkich, okręgowych i II-ligowych o zasięgu ogólnopolskim. W trakcie tych wielu sezonówbyły lepsze i gorsze okresy,wzloty i upadki oraz było jedno najważniejsze,fakt, że nigdy nie zerwano więzi i miłości do piłki ręcznej w Elblągu. Tak jak z każdą dyscypliną kojarzone są nazwiska najlepszych sportowców, tak samo jest z piłą ręczną. Należy wspomnieć o czołowych zawodnikach seniorskiej piłki ręcznej w Elblągu z dawnych lat, tj : Stanisław Baran, Leon Poździech, Zdzisław Konopka, Remigiusz Otłowski, Aleksander Stogowski, Roman Palicki, Bogumił Malinowski, Lucjan Bułach, Waldemar Piechota.

Na początku lat 70-tych seniorska piłka ręczna Olimpia Elbląg znalazła możnego opiekuna w Zakładach im Wielkiego Proletariatu w Elblągu co z kolei miało istotny wpływ na dalszy jej rozwój i uczestnictwo w ogólnopolskich rogrywkach II ligi. W/w wysokiej klasy zawodnicy zostali wzmocnieni kolejną grupą świetnie wyszkolonych zawodników drużyn młodzieżowych Olimpii i Truso, do których zaliczali się: Zbigniew Kieszkowski, Ireneusz Cieśliński, Wiesław Wadrowski, Zdzisław Nowakowski, Jakub Nowakowski, Krzysztof Wilga, Zenon Korzeniowski, Krzysztof Wedeł, Zenon Dąbrówka, Jarosław Tkaczyk oraz Ireneusz Ziemiński, Eugeniusz Bisewski i Benedykt Pniociński.

W początkach lat osiemdziesiątych pomimo stałego zadomowienia się zespołu w II lidze zawirowania polityczno-gospodarcze w Polsce miały istotny wpływ na to, że elbląskiej piłce ręcznej trudno było wywalczyć awans do I ligi. Gdy 25.02.1994r. na bazie ówczesnego klubu sportowego powstała autonomiczna sekcja piłki ręcznej Poloni Elbląg, a następnie objęcie jej patronem przez firmy Techtran i Darad w Elblągu i skupieniem wokół klubu najzagorzalszych działaczy w osobach Ireneusza Ziemińskiego (były zawodnik, a obecnie współwłaściciel firmy Techtrans), Andrzeja Szmita (współwłaściciel Techtrans), Edwarda Piekarza (właściciel firmy DARAD), Jerzego Kruszewskiego (wieloletni kierownik drużyny), władz samorządowych miasta Elbląga na czele z prezydentem Henrykiem Słoniną oraz wielkiego inicjatora, zwolennika ratowania i utrzymania piłki ręcznej w Elblągu Zenona Korzeniowskiego (zawodnik i Prezes klubu).

W roku 2004 po ciężkiej pracy owocującej w zwycięstwa zespół prowadzony przez Ludwika Fonferka awansował do 1 ligi. Historyczna chwila była zasługą zawodników: jak pokazała historia - elblążanie nie chcieli długo zadomowić się w rozgrywkach pierwszej ligi. Techtrans Darad Elbląg nie zamierzał zwalniać tempa. W sezonie 2004/2005 będąc beniaminkiem ligi dzielnie walczył z każdym rywalem. Po nieudanym początku z meczu na mecz stawał się silniejszą drużyną, ostatecznie zajmując 8 miejsce w tabeli.

Podczas przerwy między sezonami w Świnoujściu rozgrywał się II Turniej o Puchar Polski w piłce ręcznej plażowej. Pierwszy raz wzięli w nim udział zawodnicy Techtransu Daradu i od razu zdobyli trofeum. Nikt na szczęście nie wycofał się i w sezonie 2005/2006 drużyna Techtransu Daradu Elbląg przystąpiła do nowego sezonu pod wodzą Ludwika Fonferka w składzie: Zenon Korzeniowski, Tomasz Stankiewicz, Marek Wróbel(bramkarze), Filip Korzeniowski, Łukasz Szramka(lewe skrzydło) , Mariusz Babicki, Mariusz Balawejder(lewe rozegranie), Jakub Fonferek, Łukasz Marzec(środek rozegrania), Marcin Roszkowski (prawe rozegranie), Maciej Borsukowicz, Łukasz Januszewski(prawe skrzydło), Robert Laskowski (kołowy), Damian Malandy (kołowy), Piotr Sadowski(kołowy). Założenia wskazywały, by drużyna utrzymała się w czołówce tabeli. Jednak obficie przepracowane trenigi dały efekt w postaci lidera 1 ligi gr.A. Osiągnięcia sportowców zostały nagrodzo przez elbląskie media, a nawet przez prezydenta miasta Elbląga, Henryka Słoninę. Kolejny raz udział w plebiscycie na najpopularniejszego sportowca Ziemiii Elbląskiej wzięli udział nasi zawodnicy, Maciej Borsukowicz, Łukasz Marzec i Marek Wróbel. Dwaj pierwsi zostali wyróżnienie przez głosujących Łukasz Marzec zajął 7 miejsce, zaś Maciej Borsukowicz 9. Marek znalazł się tuż za pierwszą dziesiątką - 11 miejsce. Nagrody od Prezydenta miasta Elbląga zostały przyznane dla Heryka Słoniny - dla drużyny za ciężką i profesjonalną pracę, która zaowocowała wielkim sukcesem sportowym, dzięki czemu godnie reprezentowane było nasze miasto oraz dla trenera Ludwika Fonferka za przygotowanie zespołu oraz pokazanie swojego kunsztu trenerskiego, dzięki któremu na parkiecie było widać nieprzeciętne umiejętności oraz wolę walki wśród zawodników.

W roku 2012 rozpoczyna się nowy rozdział w historii elbląskiego klubu - marka Meble Wójcik oraz Urząd Miasta Elbląga - zostają sponsorami klubu, nadając mu nową nazwę: KS Meble Wójcik Elbląg. Drużyna w nowym składzie, bazując głównie na wychowankach klubu, z nowym trenerem, ma w planach walkę o ścisłą czołówkę I ligi w sezonie 2012/2013, a w kolejnych latach - bój o awans do ekstraklasy.