Razem w walce z rakiem 08.03.2018

Środowe spotkanie Meble Wójcik Elbląg z Zagłębiem Lubin było wydarzeniem nie tylko sportowym lecz również miało na celu przypomnieć o profilaktyce badań nowotworowych, szczególnie w przypadku kobiet. W tym celu na trybuny zostały zaproszone elbląskie Amazonki.

Wystarczyło minąć wejście na halę by poczuć szczególny charakter tego pojedynku. Każdy zainteresowany mógł zaczepnąć wiadomości i porad w zakresie profilaktyki badań, dlaczego są one tak ważne oraz dlaczego nie należy ich unikać. Przy okazji można było wesprzeć "złotówką" Fundację Rak'n'Roll, wrzucając pieniądze do specjalnej puszki, z którą po trybunach chodził Jakub Olszewski, walczący obecnie o powrót do zdrowia po operacji kolana.

Początek spotkania także był wyjątkowy, bowiem pierwsze podanie piłki zostało wykonane przez panią Mirosławę Gagjew, członkinię Elbląskiego Stworzyszenia Amazonek, które od wielu lat działa na rzecz kobiet po amputacji piersi oraz leczenia groźnej choroby. Amazonki walczą także z własną chorobą, wzajemnie się wspierają, propagują naukę samobadania piersi i głosi oświatę zdrowotną raka piersi.

Wspomniane Amazonki postanowiły wczoraj w kilkunastoosobowej grupie wspomóc nas dopingiem, za co gorąco dziękujemy. Wygrana z Zagłębiem jest także ich udziałem.

O co chodzi w sprawdzaniu piersi?

Przede wszystkim, żeby dobrze je poznać! Ich kształt, strukturę, kolor skóry. Dzięki temu, jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany będziesz mogła zareagować i zgłosić się do lekarza. Systematycznie, raz w miesiącu oglądaj je i dotykaj. Niech to będzie Twój dobry nawyk.

Jak się do tego zabrać?

Sprawdzanie zaplanuj tak, by odbywało się zawsze w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. między 7 a 10 jego dniem (w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. zawsze w pierwszy poniedziałek).

  • Stań przed lustrem, unieś ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry. Powtórz, opierając dłonie na biodrach.
  • Sprawdź czy z brodawek nie wydziela się płyn
  • Połóż lewą rękę z tyłu głowy
  • Trzema środkowymi palcami prawej dłoni lekko uciskaj lewą pierś, zataczając małe kółeczka wzdłuż i wszerz piersi.
  • Powtórz, lewą dłonią na prawej piersi.
  • Zwracaj uwagę na:
  • grudki, stwardnienia i guzki, wgłębienia
  • zmiany w kolorze skóry, zmarszczenia, wciągnięcia
  • zmiany w położeniu i kształcie brodawki

Raz w roku zbadaj piersi u specjalisty

USG! Zalecane jest u kobiet poniżej 40 r.ż. lub gdy budowa sutków jest gruczołowa. USG skutecznie wykrywa zmiany w piersi. Metoda jest nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących).

Mammografia! Najlepszym sposobem wykrywania raka piersi we wczesnym stadium rozwoju jest mammografia. Pozwala ona wcześnie wykrywać 90-95% zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny. Zalecana jest kobietom po 40 r.ż. lub w przypadku piersi, w budowie których przeważa tkanka tłuszczowa a mniej jest tkanki gruczołowej.

Więcej informacji na temat Fundacji Rak’n’Roll na stronie: www.raknroll.pl

Instrukcja, jak przekazać 1% podatku znajduje się w linku poniżej:

https://www.raknroll.pl/chce-pomoc/przekaz-1/